Do jakich zastosowań technologia Fabric Connect jest rozwiązaniem optymalnym?

Rozwiązania Fabric Connect cechuje duża skalowalność i elastyczność w zastosowaniu. Optymalne będą zarówno przy zastosowaniu jako sieć rdzeniowa w niewielkiej organizacji składającej się z kilku zaledwie przełączników jak również w dużych przedsiębiorstwach z wykorzystaniem idei Fabric To the Edge, gdzie już klienci korzystającej z sieci komputerowej będą stanowić część rozwiązania. Optymalne w tym wypadku będzie wykorzystanie technologii dla zminimalizowania nakładów administracyjnych. Ale również, w przypadku kilku wspomnianych w pierwszym przypadku przełączników, rozwiązanie będzie działać w stopniu optymalnym zapewniając najkrótsze ścieżki połączeniowe, upraszczając i zabezpieczając jednocześnie sieć.

Czy dla rozwiązania Fabric Connect możemy mówić o limicie wielkości sieci?

Wszystko oczywiście ma swoje granice, tak jest też z siecią budowaną z wykorzystaniem Fabric Connect. Ale te limit stanowią bardzo odległą granicę. Z jednej strony, tej logicznej ograniczone są do często nieosiągalnej liczby 16 milionów wirtualnych serwisów jakie administrator ma do dyspozycji. Z drugiej – fizycznej – ograniczone są portami przełączników i ich przepustowością, granicę stanowią również same urządzenia, stąd bardzo istotny jest ich prawidłowy dobór do potrzeb klienta.

Dlaczego Fabric Connect nazywa się w pełni zautomatyzowaną, bezobsługową siecią?

Ponieważ tak jest :). Dzięki zastosowaniu mechanizmów SPB sieć zbudowana w tej technologii ma właściwości samoleczenia i automatycznego formowania połączeń, dzięki czemu cechuje się wysoką niezawodnością i odpornością na pojedyncze awarie. Wbudowane, ciągle rozszerzane mechanizmy automatycznej konfiguracji, skrypty, jak również wsparcie dodane za pomocą technologii Fabric Attach powodują że operacje codzienne administratorów sprowadzają się do intuicyjnej konfiguracji brzegu sieci. Reszta w sposób niemal magiczny (choć to ciągle inżynieria) dzieję się w tle. Dodatkowo, jeśli wyposażymy się w arsenał funkcji oferowanych przez XIQ-SE, ze skryptami i automatyzacją procesów na czele, możemy mówić o sieci niemal bezobsługowej.

Jakie są wymagania sprzętowe aby móc zbudować sieć Fabric?

Do zbudowania sieci w technologii Fabric Connect potrzebujemy co najmniej dwa urządzenia działające z systemem operacyjnym VOSS lub BOSS. Dodatkowo współpracować z nimi, w technologii Fabric Attach mogą przełączniki EXOS. Ale to nie wszystko! Prawdziwym przełomem są urządzenia uniwersalne, posiadające jakoby podwójną osobowość, w których to ty decydujesz czy systemem operacyjnym ma być VOSS do współpracy z Fabric Connect, czy też EXOS działający na brzegu sieci wykorzystując Fabric Attach.

Dlaczego klienci potrzebują Fabric Connect?

Dlatego że ta technologia rozwiązuje wiele najczęściej spotykanych problemów. Ile razy pojawiają się problemy z dostępnością warstwy drugiej w odległej lokalizacji, kiedy potrzeba rozszerzenia domeny rozgłoszeniowej na drugą serwerownię, znajdującą się w innym budynku, ba nawet mieście! Jak często potrzebna jest nam kompletna separacja bądź to by zapewnić obsługę wielu podmiotom, bądź by zagwarantować mikrosegmentację zmierzającą do podniesienia bezpieczeństwa. Ile razy w końcu borykamy się z obsługą ruchu typu multicast w wielu lokalizacjach, na wielu urządzeniach? Te wszystkie, jakże częste problemy, niemal magicznie, rozwiąże wdrożenie w sieci rozwiązań Fabric Connect.

Rozwiązania Fabric Connect są bardzo interesujące, zapewniają dużą elastyczność, prostotę konfiguracji i bezpieczeństwo. Ale czy to na pewno rozwiązanie dla mojej niewielkiej sieci? Czy to nie za mała skala?

Fabric Connect zapewnia pełną funkcjonalność również dla małych sieci, złożonych z kilku urządzeń, pozwalając bezpiecznie i w prosty sposób zapewnić obsługę sieci lokalnej, zdalnej, oferując rozwiązanie przyszłościowe, łatwe do rozbudowy. Nasza koncepcja pozwala na budowę małych sieci kampusowych jak również dużych, rozległych sieci korporacyjnych.

Czy jest możliwość wykorzystania Fabric Connect do podłączenia lokalizacji geograficznie odległych od siebie?

Tak jak najbardziej jest to możliwe z wykorzystaniem techniologii Fabric Extend. Można bądź to wykorzystać tunele oferowane przez operatorów bazujące na technologii MPLS czy VPLS jak również tunele IPSEC czy wręcz połączenie Internetowe instalując specjalne urządzenia zapewniające bezpieczeństwo i odpowiednią segmentację transmisji.

Czy urządzenia stanowiące sieć Fabric Connect muszą być dodatkowo zabezpieczone przed pętlami?

Nie. To jedna z ważniejszych zalet naszego rozwiązania. Można śmiało zapomnieć o protokołach Spanning Tree wewnątrz sieci Fabric Connect. Nigdy więcej nie używanych łączy, blokowanych przez STP, nigdy więcej przerw w działaniu sieci spowodowanych rekalkulacji drzewa STP. Fabric Connect, oparty o protokół IS-IS, wykorzystuje wewnętrzne mechanizmy protokołu (RPFC) by zapewnić bezpętlowe wykorzystanie wszystkich dostępnych połączeń co w rezultacie, z pomocą SPB (Shortest Path Bridging [802.1q]) pozwala na optymalizacje dostarczania pakietów najkrótszą dostępną trasą.

We współczesnych sieciach konieczne jest zapewnienie mechanizmu dostarczania ruchu typu multicast. Czy Fabric Connect spełnia takie wymagania?

Tak, jak najbardziej. I do tego w sposób niewyobrażalnie intuicyjny i prosty. Wykorzystując istniejące serwisy obsługujące ruch typu unicast, niejako ponad nimi rozpościera drzewa obsługujące ruch multicastowy. W ten sposób, uprasza konfiguracje, nie wymagając konfiguracji jakichkolwiek protokołów routingu (np. PIM), natywnie wspierając protokół IGMP na brzegu sieci. Zapewnia również nieosiągalną dla wielu tradycyjnych rozwiązań skalowalność.